Dantų ir dantų protezų priežiura po protezavimo
Netekus dantų ir juos pakeitus dantų protezais būtina žinoti, kad dantų apnašas ir akmenys ant protezų kaupiasi lygiai taip pat kaip ir ant natūralių dantų. Todėl juos reikia valyti labai kruopščiai ir reguliariai.
Tiltelių ir vainikėlių priežiūrai būtina naudoti tarpdančių šepetėlius ir specialius siūlus „Superfloss“.
Siūlas ,,Superfloss”:
Šis siūlas naudojamas valyti apnašui, esančiam po tiltelių tarpinėmis dalimis ir po protezuotų dantų vainikėlių jungtimis. Jis sudarytas iš kelių, skirtingo stangrumo ir purumo, dalių. Stangriausiąją siūlo dalį galima lengvai pakišti po tiltelio tarpine dalimi,o puriąja–išvalyti apnašą.
Pavieniams protezuotiems dantims pakanka ir paprasto tarpdančio siulo.
Vyresnio amžiaus žmonėms sudėtingiau naudotis siūlu. Esant galimybei, jiems geriau pritaikyti tinkamą tarpdančių šepetėlį.
Tarpdančių šepetėliai:
Dantų pasta suvilgytu šepetėliu gerai išvalomos apnašos tarpdančiuose, aplink vainikėlius. Tik tada dantys nuvalomi įprastu dantų šepetėliu ir skalaujama burnos skalikliu. Dantys valomi du kartus per dieną – ryte ir vakare.
Protezuotiems dantims valyti tinkamiausias yra įprastas šepetėlis su ilgesniais kraštiniais šereliais. Jais gerai išvalomos tiltų bei vainikėlių kraštų ir dantenų lietimosi zonos.
Išimamųjų dantų protezų priežiūra:
• Dantų plokštelės ar lankai (biugeliai) valomi specialiu (ilgesnių šerelių) kietu ar vidutinio kietumo šepetėliu. Valant reikia naudoti dantų pastą su nedideliu abrazyvinių medžiagų kiekiu, švelnesnę. Pasta ir minkštu šepetėliu išvaloma ir burnos gleivinė, liežuvis.
• Po išimamų dantų protezų valymo šepetėliu rekomenduojame juos 15 min. mirkyti tirpale, kuriam paruošti naudojamos specialios tabletės. Po mirkymo protezas gerai nuskalaujamas tekančiu vandeniu.
• Vieną kartą per dvi savaites protezą galima mirkyti per naktį, o ryte gerai nuskalauti tekančiu vandeniu.
• Sausą protezą nakčiai geriausia įdėti į specialių dėklą.
• Per pirmuosius išimamųjų protezų nešiojimo metus reikia du kartus apsilankyti pas gydytoją, vėliau – vieną kartą metuose. Jeigu reikia, gydytojas odontologas atlieka protezo korekciją, nes rezorbuojantis (tirpstant) alveoliniam kaului, protezas pradeda blogiau laikytis. Dantų higienos specialistas pašalina apnašas nuo dantų protezų (naudojamos ultragarso vonelės, speciali pasta).
Kokią dantų pastą naudoti ?
Nenaudokite dantų pastų turinčių didelį kiekį ,,abrazyvo” (didelį šiurkštumą turinčių medžiagų). Gali susibraižyti protezo paviršius. Naudokite švelnesnes, pvz. dantų pastas su žolelių ekstraktais.
Profesionalioji burnos higiena
Jei apnašų susikaupia nedaug, pas specialistą pakanka apsilankyti vieną – du kartus per metus. Jei pacientui buvo atlikta periodonto operacija, yra išsivystęs periodontitas ar atsitraukusios dantenos, profesionalios pagalbos reikėtų kas 2-4 mėnesius.
Prisiminkite!
- Protezuotus dantis būtina prižiūrėti taip pat rūpestingai, kaip ir natūralius.
- Tinkamai nesirūpinant protezuotų dantų higiena, ant plokštelių, tiltų bei vainikėlių, kaip ir ant natūralių dantų, kaupiasi apnašos ir susidaro dantų akmenys, todėl nukenčia ne tik protezų ilgaamžiškumas, bet ir Jūsų dantys.
- Pasitarkite su specialistu, kokiomis galbūt Jums dar nežinomomis bet būtinomis burnos higienos priemonėmis turėtumėte naudotis.